Visuotinis asociacijos susirinkimas | Lietuvos pieno gamintojų asociacija

Visuotinis asociacijos susirinkimas

Kovo 25 d. VDU žemės ūkio akademijoje vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos visuotinis ataskaitinis susirinkimas. Pieno ūkiams artimiausiu metu gerų naujienų dėl pieno supirkimo kainos laukti neverta. Paguosti gali nebent tai, kad ir drastiškų svyravimų nežadama, tiesa, su sąlyga, kad nebus krizių.

Daugiausia kalbos ir sukosi apie pieno kainą. LPGA prezidentas Jonas Vilionis dar kartą pabrėžė, kad 2023-ieji šalies pieno ūkiams buvo labai sunkūs. Po gana gerų 2022 m. metų, kai net buvo sustojęs mažėti karvių skaičius ir buvo pradėjusi augti pieno gamyba, praėjusiais metais pieno ūkiai atsidūrė ant prarajos krašto. 2023 m. palyginti su 2022 m. Lietuvos pieno gamintojai gavo 176 mln. Eur mažiau pajamų. Jis skeptiškai vertino ir Pieno taryboje pristatytą Žalio pieno gamintojų privalomo savitarpio pagalbos fondo steigimo koncepciją. Esant mažoms pieno supirkimo kainos mokestis į fondą būtų dar viena našta pieno gamintojams.

Sunku ne tik ūkininkams, bet ir perdirbėjams Į susirinkimą atvykęs Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius Egidijus Simonis sakė neturintis kuo pradžiuginti pieno gamintojų – didesnių pieno supirkimo kainų artimiausiu metu neprognozuojama. Panašu, kad pieno supirkimo kainos artimiausią mėnesį dar kris, nors „Pieno centro“ direktorius tikisi, kad kritimas nebus drastiškas, gali svyruoti nuo 1,5 iki 2,8 procento.

Susirinkime kalbėjusi kooperatyvo „Pieno puta“ vadovė Juratė Dovydėnienė įsitikinusi, kad nebuvo tokių metų, kai įmonės neturėtų didesnio ar mažesnio pelno, nors E. Simonis tvirtino kitaip. „O pieno gamintojui, kuris turėjo vienus metus pelno, visi aiškina, kad jis turėjo užsidirbti visam gyvenimui. Leiskime bent 5 metus ūkininkams padirbėti pelningai, kad jie galėtų investuoti ir tada jau galvotų apie ateitį. Bet kai tik vieni iš 10 metų yra geri, apie ateitį galvoti neišeina“, – sakė J. Dovydėnienė. „Pieno gamintojams norint turėti derybinę galią, Lietuvoje reikia sukooperuoti mažiausiai 50 proc. pieno. Turime apie tai kalbėti garsiai, nes jeigu kažkas dar nori išgyventi, turi kooperuotis – kito kelio nėra. Bet vargu, ar taip bus, nes šiandien kooperatyvai neturi ką pasiūlyti pieno ūkiams. Derybinės galios mes neturime.

J. Vilionis, metinėje ataskaitoje apžvelgęs įvykių gausius 2023-iuosius, kvietė pieno gamintojus būti vieningais, nes tik tada jų balsas gali būti girdimas. „Kiekvienas turime tą suvokti ir prisiimti atsakomybę dirbti vieningai. Puikiai žinote, kaip paprasta perlaužti vieną žabelį, ir kaip sunku sulaužyti tvirtą šluotą. Taip pat ir mūsų Asociacija bus stipri, su ja bus skaitomasi tol, kol mes visi kartu, petys į petį aktyviai dirbsim, rinksimės į posėdžius, spręsim ir tarsimės, organizuosimės į protestus, kai jų reikės, kai jausime, kad su mumis elgiamasi nesąžiningai“, – kalbėjo LPGA prezidentas.

Daugiu skaitykite portaluose: „Mano ūkis“ Rinkos nieko gero nežada – pieno kaina toliau mažėsJūratė Dovydėnienė: „Kooperatyvai šiandien neturi derybinės galios“

 „Ūkininko patarėjas“