Gruodžio 17 d. Kauno r. vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos posėdis ir LPGA tarptautinės veiklos aptarimo konferencija „Lietuvos pieno gamintojų interesų atstovavimas Europos pieno taryboje 2021 m.“
Juose dalyvavo politikai – Seimo kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis, Ekonomikos komiteto pirmininkas ūkininkas Kazys Starkevičius, nuotoliniu būdu prisijungęs Europos Parlamento narys Bronis Ropė.
Nuotoliniu būdu su Lietuvos pieno gamintojais bendravo ir Europos pieno tarybos viceprezidentas Kjartan‘as Poulsen‘as (Kjartanas Polsenas). Jis taip pat yra Danijos pieno gamintojų organizacijos vadovas ir ūkininkas.
Svečias pažymėjo, kad labai svarbu atlikti pieno savikainos skaičiavimus, kuriuos darė ir Lietuva, ir kurie parodė, kad pieną gaminti mūsų šalyje yra nuostolinga. Paskutiniu metu labai išaugo pieno gaminimo kaštai ir Danijoje, vis dėlto skirtumai tarp dviejų šalių pieno sektorių akivaizdūs. Svečias pažymėjo, kad labai svarbu atlikti pieno savikainos skaičiavimus, kuriuos darė ir Lietuva, ir kurie parodė, kad pieną gaminti mūsų šalyje yra nuostolinga. Paskutiniu metu labai išaugo pieno gaminimo kaštai ir Danijoje, vis dėlto skirtumai tarp dviejų šalių pieno sektorių akivaizdūs.
Seimo KRK pirmininkas V. Pranckietis kvietė bendradarbiauti Ekonomikos komiteto pirmininką K. Starkevičių, kad būtų išsaugota galimybė ūkininkams pirkti žalią dyzeliną be akcizo, kad būtų iš įstatymo išbraukta tai, kas „eina priekyje Europos reikalavimų“. Kalbėdamas apie mėšlo, kaip organinės trąšos, naudojimo būtinybę Seimo KRK pirmininkas pabrėžė, kad jo truks, nes mažėja gyvulių. „O dirvožemiai alinami, nes juose nėra organikos. Žvelgiant iš agronomo pozicijų, turbūt blogiau sugalvoti negalima, kaip palikti ražienas per žiemą – o tokias europines tendencijas girdime“, – kalbėjo V. Pranckietis, kurio įsitikinimu Lietuva neturi taikyti griežtesnių reikalavimų nei ES reikalavimų ir juos vykdydama turi eiti iš paskos.
Renginyje nuotoliniu būdu dalyvavęs Europos Parlamento narys Bronis Ropė pristatė, kokios diskusijos vyksta EP dėl 2023-2027 m. Bendrosios žemės ūkio politikos ateities, taip pat naujojo BŽŪP finansinio laikotarpio skirtumus nuo ankstesniojo. Europarlamentaras dėkojo pieno gamintojams už aktyvumą, kartu siekiant kuo palankesnių teisės aktų, už bendrą darbą Briuselyje. Kaip ypatingą bendrą pasiekimą jis akcentavo apie 30 proc. didėsiantį ES tiesioginių išmokų voką – to pavyko pasiekti kryptingu darbu Europos Parlamente, aktyvia LPGA veikla Europos pieno taryboje.
Pasak LPGA prezidento J. Vilionio, pieno sektoriaus perspektyva nė kiek ne gerėja, o didelė pieno gamybos savikainos išlieka aktualiausia problema. „Visi tik kalba – gaminkite ir dar pigiai gaminkite. Kaip tai padaryti? Gal pertvarkytų karvių skrandžius, kad mažiau ėstų ir daugiau pieno duotų, – ironizavo J. Vilionis. – Ūkininkui gamyba turi apsimokėti, bet tendencijos tokios, kad Lietuvoje pieno gamyba gali sumažėti iki 1 mln. t per metus.“
Renginyje buvo pristatyta 2021m. LPGA tarptautinė veikla ir planai 2022m.
Daugiau apie posėdį skaitykite portale „Mano ūkis“
LPGA informacija